Je to válka náboženská?

Dnes v noci v Londýně, nejbezpečnějším městě světa podle tamního starosty, zase vraždil zuřivý automobil. Svět jak jsme ho znali, je ve válce. Je potřeba si to přiznat.

V Evropě stojí množství sakrálních a náboženských staveb. Křesťanské kostely většinou dominují centrům, židovské synagogy se nacházejí zpravidla ve svých tradičních komunitách, které v minulosti bývali ghetty a moderní ashramy hinduistů a buddhistů a muslimské mešity se budují a staví téměř výhradně na perifériích a nebo v městských částech, kterým dominují přistěhovalci a jejich potomci.

Pokud se procházíte centrem (i širším) většiny evropských metropolí, nenapadne Vás, že se v tom či onom domě nachází modlitebna nějakého náboženství. Pokud o ni víte, jste buď místní a nebo patříte k těm, co do té moditebny chodí. Muslimové takový prostor zpravidla nazývají džamát a nikoliv mešita a ani jednotlivé křesťanské církve takový prostor nazývají kostelem ale spokojí se s názvem modlitebna.

V této souvislosti je zajímavé, že poslední krvavý útok v Londýně spáchal šílený automobil údajně v blízkosti mešity, ze které vycházeli muslimové, navíc v období Ramadánu. Viděli jste videa či fotky z místa činu? Ano? Žádná mešita nikde široko daleko. Je docela možné, že tam někde je modlitebna nějakého náboženství, ale o tom ví pouze zainteresovaní.

V období míru a v normálním světě, by se podobný incident označil jako vražedný útok jakéhosi šílence. Protože jsme však ve válce a Londýn je jedním z nejvýznamnějších bojišť, prezentuje se to jako útok proti pokojným muslimům odcházejících z modlitby v období Ramadánu. Příliš mnoho záhad, otazníků a náhod, že?

Když podobně zaútočil automobil jinde, bylo pro média náboženské vyznání útočníků i obětí tabu. V tomto případě média zdůrazňuji příslušnost obětí k určitému náboženství. A tato akce pochopitelně plodí reakci a na sociálních sítích se to vnímá jako odplata za předcházející vraždy, které byly nejspíš také terorismem.

Proč? Protože to tvrdí média? Nejen to. Především proto, že jsme ve válce. Proti současnému světu stojí zastánci středověku. A válka je dobrý byznys a tak se toho chytají i politici a média. A sdělovací prostředky v honbě za ziskem tuto svoji touhu po válce radikalizují.

Nemyslím si, že válka ve které se nacházíme je válkou náboženskou. Rozhodně však proti nám stojí nepřítel, kterého jisté náboženství z něho vyplývající nenávist vůči ostatním spojuje. Měli bychom se proti těmto zastáncům středověku postavit.

Autor: Ladislav Matuška | pondělí 19.6.2017 10:07 | karma článku: 33,32 | přečteno: 1248x